Про школу


Історія села

Сучасна назва села утворена від старослов'янської лексеми "круша" (крушець) - руда, долина (луги біля ріки, левади). Ця назва зберігається в селі і донині: "Попова руда" (від села Гуменне), Руда (левади біля Браславського ставка та на Хутірських ставках), Руда на Харкотах та руди біля Майдану і за Садибою. На латині "руда" (долина, юдоль) має назву "valles" і тому жителі Михайлівки називали жителів Великих Крушлинець "валєтами". Якщо глянути на Великі Крушлинці з боку сіл Оленівка, Михайлівка, Гуменне, або Козинці чи Малі Крушлинці, то Великі Крушлинці розташовані в долинах. Отже, "Великі Крушлинці" - "Великі Руди", "Великі Левади". Біля села протікає ріка Бистриця (Citerea, Ωκα).

В селі було сім ставків. Село старовине і козацьке про що свідчать назви вулиць: Шлях, Самара, Кругляк (найстаріша частина села), Садиба, Харкоти, Майдан.

Великі Крушлинці- (давні назви- с. Нетяги, с. Калитинці, с. Калиновці)- село Вінницького району, лежить за 23 км від міста Вінниці і за 5 км від станції Гуменне. Рельєф- рівнний. Грунти- сіроземи.

Історичні джерела розповідають, що назву Нетяги село отримало від річки Нетяги, де було засноване перше поселення. Однак, назва "Нетяга" (від застарілого "нетяга" - лінива - Pigritia, Ignavia, Lapathum) назабаром була замінена. Ту місцевість ще називали Телепенчин Ріг. Назва Калитинці походить від прізвища вінницького міщанина Калити, який колись на цих землях використовував став. Такого ж походження і назва Калиновці (власність вінницького старости В.-О Калиновського). Привілеєм Сигізмунда III від 23.07.1599р. підтверджувалося право власності шляхтича М. Хрушлинського на ці землі, які він отримав від вінницького старости Ю. Струся (1579-1604).

Отже, сучасну назву село отримало від прізвища нащадків шляхтича М. Хрушлинського, які володіли цими землями пізніше. В різні часи змінювалося місце розташування села. У XVII ст. татари спалили село Калитинці. Багато людей загинуло в бою, частину забрали в полон, а ті, що залишилися в живих відійшли на північний схід у ліс і на березі невеличкої річки Бистриці заснували село, що отримало назву Калиновці, пізніше Великі Крушлинці. Письмові джерела підтверджують, що в сучасних межах село існує з кінця XVIII століття.